Przejdź do treści

Zielony Targ – fenomenalne wydarzenie dla małych i dużych

Zielony Targ w Szamotułach - Fundacja Varietae

Z radością informujemy, że Zielony Targ w Szamotułach w ramach obchodów Powiatowych Obchodów Dnia Ziemi, współorganizowany przez Fundację Varietae, Powiat Szamotulski, Muzeum Zamek Górków oraz Lasy Państwowe Nadleśnictwo Pniey okazał się wielkim hitem! Uczestnicy mali i duzi świetnie się bawili, poznając i angażując się w tematykę ekologiczną. Sukces wydarzenia tylko potwierdza, że w Szamotułach na stałe zagości Zielony Targ jako jedno z wiodących, cyklicznych wydarzeń. 

Warsztaty Lego na start

Szczególną popularnością cieszyły się zajęcia z klocków Lego – prowadzone przez Stanisława Sobola – który na finałowe zajęcia podjął temat „Rzeka w mieście i ekologia”. Uczestnicy wykorzystując klocki tworzyli ekosystem nadrzeczny, pozwalający na symbiozę mieszkańców oraz przedstawicieli dzikiego świata zwierząt. Warsztaty były częścią projektu Młodzi Architekci Lego, w której połączyliśmy dzieci z Polski i Ukrainy. Finałowe zajęcia tradycyjnie już zakończyły się wręczeniem pamiątkowych dyplomów oraz zestawów klocków lego. 

Warsztaty hortiterapi i zielone pesto

Dorośli uczestnicy Zielonego Targu zachwyciły warsztaty hortiterapii, w trakcie których tworzone były zapachowe woreczki z lawendą oraz mikstury do ciała oparte na lawendzie. Zapach lawendy unosił się wokół przez długi czas. Ewelina Pilch – członkini zarządu Fundacji, nasza hortiterapeutka i miłośniczka pięknych ogrodów poprowadziła również drugie zajęcia, w trakcie których przygotowano pyszne, zielone pesto. Składniki pozostaną tajemnicą zabraną przez uczestników do domów, ufamy, że warsztaty kulinarne zachęcą ich do dalszych poszukiwań ciekawych, zielonych kompozycji. Pesto podane na naturalnym chlebie z Piekarenki na Zatorzu stało się kulinarnym hitem i w błyskawicznym tempie zostało zjedzone. Niektórzy pasjonaci zielonego przysmaku zdołali przepyszną pastę zachować na później w małych słoiczkach. 

Drzewka za nakrętki

Przez cały okres do stoiska edukacyjnego Lasy Państwowe Nadleśnictwo Pniewy oraz wolontariuszek z Technikum Architektury Krajobrazu z Zespołu Szkół nr 2  Szamotułach podchodzili mieszkańcy, którzy przynosili swoje „tytki” z nakrętkami. W zamian, mogli odebrać piękne sadzonki drzew. Dodatkowo na swoim stoisku prowadziły gry i zabawy dla najmłodszych.  

Damian Kłaczkiewicz

Punktualnie w południe odbyło się wielkie otwarcie Wystawy Ekologicznych Plakatów Damiana Kłaczkiewicza. Wystawa dostępna jest w Zamku Górków, zachęcamy do jej odwiedzenia. Z okazji wystawy Damian Kłaczkiewcz zaprosił również gości na swój warsztat tworzenia tworzenia plakatów w temacie „Wyjdź w naturę”, dzięki którym miłośnicy plakatów mogli dowiedzieć się wiele o sztuce plakatu oraz wykonać własne prace.  

Wiedza dla ciekawskich

Nie można zapomnieć o dwóch znakomitych wykładach gości specjalnych, które miały miejsce w sali koncertowej Zamku Górków. Najpierw Natalia Jędrzejczak z Kasztelanek opowiedziała zebranym „0 naturalnych ogrodach, ziołach i produktach roślinnych”. Prowadząca nie tylko przedstawiła właściwości lecznicze, kulinarne oraz kulturowe roślin ale też opowiedziała o tym, co cennego rośnie w okolicach Szamotuł. Za te inspiracje jesteśmy niezwykle wdzięczni. Następnie, Pan Kulma przybliżył słuchaczom ,,Fantastyczne pszczoły: najbardziej zaskakujące sytuacje z życia pszczół”. Dużym plusem obu wykładów było podzielenie się z uczestnikami informacjami, co lubią prowadzący. Dzięki temu uczestnicy mogą poznać ludzi z pasjami i zainspirować słuchaczy do własnych odkryć. Cieszymy się również z obecności Ani Koniecznej (AnaCO), która była dostępna do dyspozycji gości jako ekspertka do pielęgnacji roślin i ogrodów, w tym ich projektowania.

Poidełka dla pszczół zgromadziły rzeszę dzieci i rodziców. 

Zajęcia z poidełkami dla pszczół były zdecydowanie jednymi z naszych ulubionych, dzieci na specjalnie przygotowanych materiałach tworzyły własne poidełka dla owadów. Dzieci wykonały również świece z miodu, które później z dumą wręczyły swoim rodzicom. Na koniec zaś dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy. 

Chusty i Joga

Zielony Targ miał również dwa mocne akcenty w postaci zajęć z chustonoszenia prowadzone przez Dorotę  Bączyk z Szamotulimy oraz zajęć stanowiących wstęp do tai chi na świeżym powietrzu prowadzone przez Ewę Maternik z Vivendum. Dzięki kameralnym grupom i pięknej pogodzie wszystkie zajęcia odbyły się w cudownej przestrzeni Muzeum Zamek Górków.

Z ogromną radością witaliśmy wszystkich, którzy przybyli z roślinami a nawet drzewami do przekazania „w dobre ręce” bądź za drobną opłatą. Wierzymy, że z roku na rok liczba ogrodników i ogrodniczek będzie się systematycznie zwiększać.

Bohaterowie 2 planu

Wartę podkreślenia jest to, że Zielony Targ nie mógłby się odbyć bez wsparcia sponsorów i partnerów. Fundacja zgodnie z jedną ze swoich głównych wartości jaką jest współpraca i kooperacji do wydarzenia zaprosiła: Kawiarnię O,Matko, ZAO Coffee, Wilcza Jagoda, Piekarenka na Zatorzu, Stowarzyszenie Kopernika 4, PCPR Szamotuły a także Kasztelanki ze stowarzyszenia Kasztelania Ostrowska. Przybyli również seniorzy z Klubu Seniora w Słopanowie. Dziękujemy szczególnie Sponsorom: firmie Napena Sp. z o.o., Kłos Polska, Muzeum – Zamek Górków. 

Kolejne takie ekscytujące wydarzeń już w 2024 roku – śledźcie stronę Fundacji varietae.pl oraz profil na Facebooku, aby otrzymać informację na bierząco. 

Zielony Targ w Szamotułach to inicjatywa Fundacji Varietae, która ma na celu stworzenie przestrzeni wymiany roślin pomiędzy mieszkańcami. Targ odbywa się co roku i skupia się na tematyce roślinnej. W trakcie targów można wymieniać się roślinami, zakupić produkty ekologiczne czy wziąć udział w warsztatach związanymi z zielenią. Zielony Targ to również wykłady ekspertów oraz warsztaty edukacyjne dotyczące aspektów dotyczących przyrody i środowiska.
Więcej informacji o Zielonym Targu znajdziesz na stronie projektu. 

Zostaw nam swój email.
Zyskasz informacje jako pierwszy.