Przejdź do treści

Zielone zakątki w Szamotułach

Projekt:

Zielone Zakątki w Szamotułach to nowatorski projekt Fundacji Varietae i Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Szamotułach i przy dofinansowaniu BricoMarche w Szamotułach.

Uczestnicy

Dzieci z przedszkoli
Rodzice
Dziadkowie

Cel

Nauka o roślinach, zdrowym gotowaniu, uprawie roślin.
Animacja seniorów poprzez wspólne zajęcia z dziećmi w ogrodzie

Miejsce

Przedszkola w Gminie Szamotuły

O projekcie:

Zielony Zakątek. Ogródki przedszkolne w Gminie Szamotuły to projekt, który pozwala dzieciom poznawać świat warzyw i owoców przy wsparciu babć i dziadków. Projekt łączy pokolenia dzieci, rodziców i dziadków, którzy uczą dzieci jak uprawiać rośliny i wykorzystać je do przygotowywania zdrowych posiłków.

Projekt w początkowej fazie skupiony był wokół 3 przedszkoli w Szamotułach: Jarzębinka, Jaś Wędrowniczek i Miś, w których powstały zielone zakątki wraz z foliówkami i projektami ogrodów warzywnych przygotowanych przez pracownie Architektoniczną KOS. 

Dziś jest on realizowany niemal we wszystkich przedszkolach w Gminie Szamotuły i jest wdrożony jako jeden z elementów dydaktycznych dzieci. 

Przedszkole Jarzębinka

Projekt i rozmieszczenie ogrodu

Przedszkole Jaś Wędrowniczek

Projekt i rozmieszczenie ogrodu

Przedszkole Miś

Projekt i rozmieszczenie ogrodu

Pionierskie działanie w Szamotułach

Zielone Zakątki w Przedszkolach Szamotulskich należy uznać za inicjatywę innowacyjną i pionierską, gdyż swoim działaniem w jednym projekcie połączyła we wspólnym działaniu jednostki samorządowe (przedszkola, OPS, Urząd Marta Szamotuły), organizacje pozarządowe oraz biznes (Pracownia Architektoniczna KOS – Natali Oleksy, Kawiarnie SamoDobro Agnieszka Wespa, BricoMarche Szamotuły). Ponadto przyczynił się do aktywizacji grup społecznych (dzieci w wieku przedszkolnym, pedagodzy przedszkolni, rodzicie, seniorzy) i połączył je przy jednym wspólnym celu.

Historię pisze każdy kolejny rok przedszkolny

Prawdopodobnie wielu mieszkańców Szamotuł nie wie, że w przedszkolach prężnie działają zielone domki, a dzieci poprzez praktyczne zajęcia dowiadują się co może dać nam ziemia. Jak ważna jest wiedza o tym co jemy i skąd to jedzenie pochodzi. Z każdym kolejnym rokiem każdy przedszkolak odkrywa jak rośną rośliny i jak ważne jest dbanie o ich rozwój. 

Zielone Ogródki działają już ponad 7 lat i każdego roku dzięki kadrze pedagogicznej w Przedszkolach piszą nową cudowną historię.