Przejdź do treści

Z wizytą u Kasztelańców – czyli o Pszczolinkach, starych chatach i spalonych zielarkach.

W niedzielę 24 kwietnia miała miejsce nasza kolejna wizyta studyjna w ramach współpracy organizacji pozarządowych. Tym razem nasz silny zespół w liczbie 9 osób udał się do Kasztelani Ostrowskiej – dawnego obszaru w Wielkopolsce, którego świetność, tradycję oraz znaczenie przywraca dziś Stowarzyszenia Kasztelani Ostrowskiej.

Szkoła Polska-Ukraińska w Pobiedziskach

Spotkanie rozpoczęło się od spotkania w siedzibie stowarzyszenia w Pobiedziskach, gdzie dziś funkcjonuje szkoła polsko-ukraińska, a także prowadzone są zajęcia i warsztaty z biologii, ceramiki i rękodzieła. 

Stowarzyszenie Kasztelani Ostrowskiej w chwili obecnej posiada 2 lokalizacje (Pobiedziska i Lednogróra)  i prowadzi w nich odpłatnie zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. 

Pszczolinki, Park Etnograficzny, Miejsce Spalenia

Tradycją wizyt studyjnych jest odwiedzenie trzech miejsc w regionie i odkrycie jego wartości z punktu widzenia ekologi, historii oraz tradycji kulturowej i historycznej. Wszystko to w celu promocji Symboli Regionu.

Tym razem naszą uwagę przykuły Pszczelinki, Park Etnograficzny w Dziekanowicach oraz Miejsce Spalenia Zielarek w gminie Kłecko.

Pszczolinka (Andrena vaga) – pszczela koparka to unikatowy owad, który swoja jajka składa w samodzielnie wykopanych przez siebie norkach. Pszczolinki są nastawione wyjątkowo pokojowo, nie przejawiają żadnej agresji… nawet wzięte do ręki nie próbują używać żądła, no chyba że komuś wpadnie do głowy by przycisnąć je mocno do skóry, wtedy oczywiście będą zmuszone się bronić. Można je spotkać przy fragmencie drogi, skarpy czy jakiejś polanki. Ich kolonie są liczne w jednym miejscu może pomieszkiwać kilkaset, a nawet kilka tysięcy osobników! Stowarzyszenie Kasztelania Ostrowska w oparciu o tą wyjątkową istotę stworzyła własne maskotki.

Wielkopolski Park Etnograficzny w DziekanowicachTo miejsce opowiadające historię kultury chłopskiej Wielkopolski. Wycieczka do skansenu to niezwykła okazja do spędzenia czasu na łonie natury i przeniesienia się do XIX-wiecznej wsi. Oryginalne budynki przeniesione z różnych miejsc Wielkopolski, odwzorowując przestrzeń wsi, tworzą niepowtarzalny klimat.

Znajdują się tu budynki mieszkalne i gospodarcze, kościół, karczma, wiatraki i kuźnia. Ich dopełnieniem są pola uprawne, ogrody warzywne i kwiatowe oraz sady.

Wizyta w skansenie nie była przypadkowa, gdyż właśnie tutaj mieliśmy okazję poznać historię wyjątkowych owoców i ziół, które wykorzystywane były dawniej do leczenia lub wywoływania nieprzyjemnych symptomów. 

Miejsce Spalenia –  Niedaleko Gorzuchowa w gminie Kłecko, na drodze do Łagiewnik Kościelnych, znajduje się miejsce zwane „Kuś”. Tam 30 września 1761 r. decyzją sądu kiszkowskiego, spalono na stosie dziesięć niewiast – „Zielarek” z Gorzuchowa. Przekazy mówią, iż skazane oskarżono o: „zapomnienie bojaźni boskiej i przykazań jego artykułów wiary świętej katolickiej, a przywiązawszy się do czarta, którego się na chrzcie świętym wyrzekły i onego sobie do niegodziwych akcji i niecnot swoich, które czyniły, za pomocnika przybrawszy, wyrzekły się Pana Boga i Matki najświętszej i Wszystkich Świętych…”.

Polecamy naszą fotorelacje.