Przejdź do treści

W poszukiwaniu tożsamości regionu – spotkanie organizacji z wielkopolski

Stacja Lednogóra – to kompleks dwóch starych poniemieckich budynków kolejowy składający się z chaty dróżnika i budynku dworca, wykonanych z czerwonej cegły i wapiennej zaprawy. Nieopodal nich, wzdłuż drogi, wznosi się kilka pojedynczych domków. W tym właśnie niepozornym miejscu, w pomieszczeniach dyspozytora ruchu, pomieszczeniu kasjera i części dawnej poczekalni, znajduje się siedziba Stowarzyszenia Kasztelani Ostrowskiej.

W różnorodności siła

23 lutego, 2019r. dotarliśmy, wraz z naszymi wolontariuszami, do Stacji Lednogóra na pierwsze warsztaty mające na celu wypracowanie unikatowych atrybutów naszego regionu.

W spotkaniu udział wzięły 4 organizacje: Fudnacja Varietae, Razem dla Konarzewa, Stacja Inspiracja z Kalisza i Stowarzyszenie Kasztelania Ostrowska z Lednogóry. Razem stworzyliśmy wyjątkową grupę ekspertów od botaniki, geografii, historii, prawa, marketingu, nowych technologii, pedagogów wspieranych przez bezcenną wiedzę i punkt widzenia młodzieży i dzieci. Dzięki tej różnorodności dokonaliśmy wstępnej selekcji naszego dziedzictwa kulturowego i wyodrębniliśmy te symbole i atuty naszego regionu, który mogą stać się unikatowym wyróżnikiem w sakli naszego kraju i Europy.

Cudze chwalicie swego nie znacie

Prace warsztatowe wywołały wiele konstruktywnych dyskusji i ciekawych spostrzeżeń. Nie zabrakło też zdziwień wywołanych odkryciem nieznanych dotąd gatunków zwierząt czy wyjątkowych miejsc. Przede wszystkim warsztaty pokazały nam, „Szamotulcom”, że mamy ogromy potencjał i skarby regionalne, które należy wykorzystać do promocji naszego regionu. Halszka, Haft Szamotulski w połączeniu z kulturą ludową, Wieża Ciśnień i historia wodociągów, Lelek Kozodój czy duże skupiska Zimorodka… Jarząb Brekinia, Storczyk Męski… wiadukty kolejowe w Nojewie – a w szerszym ujęciu całą trasę kolejową „kolejki Jaś”.

We współpracy siła

Spotkanie w Lednogórze uświadomiło nam po raz kolejny, że działania oddolne są skuteczne i wywołują zmiany społeczne. Aby jednak na stałe zagościły w naszym i mieszkańców życiu wymagają utrwalania i budowania grup, które w współpracy ze sobą, będą  kultywowały wypracowane rozwiązania. Przed nami więc bardzo dużo pracy. Zatem czas zakasać rękawy i wziąć się do działania.

Podziękowania

Na koniec chcemy podziękować wszystkim uczestnikom warsztatów, oraz wyrazić słowa uznania dla Natalii i Macieja Jędrzejczaków za przemiłą gościnę, pyszny sok z dzikich owoców i przepyszne pierogi. Kolejne warsztaty już niebawem w Szamotułach – postawiliście nam bardzo wysoko poprzeczkę :). Dziękujemy.