Przejdź do treści

Szamotulska Zieleń jest bezcenna – dlatego o nią dbamy. Grupa EkoPatrolu pielęgnuje zieleń.

Przestrzeń miejska zmienia się błyskawicznie, a wraz nią zmienia się środowisko i warunki w jakim przyjdzie żyć nam i przyszłym pokoleniom. Stąd tak ważna odpowiedzialność spoczywa na nas dziś, aby zadbać o otaczającą nasz przestrzeń i przyjazną środowisku zieleń. 

Dlatego 2 kwietnia w ramach Grupy EkoPatrol w Szamotułach odwiedziliśmy nasze zielone rabaty w mieście w celu ich uporządkowania i przygotowania na nadchodzące dni. 

Wiele osób może zapytać dlaczego to robimy? Otóż wiemy, podobnie jak Joan Clos, szef Programu ONZ ds. Osiedli Ludzkich (UN-HABITAT) iż, “dziś o charakterze miasta stanowi jego przestrzeń publiczna, a nie prywatna”. Nowym aspektem w transformacji przestrzeni mieszkalnej jest nadawanie jej bardziej rozrywkowego, zabawowego i ekologicznego charakteru oraz zwiększania jego wielofunkcyjność. 

Szamotuły w zakresie zieleni i bioróżnorodności mają ogromną przewagę. Mamy w mieście mnóstwo parków, zalewisk i łąk. Nie mniej ta przewaga przy braku czujności władz i mieszkańców miasta może szybko zostać utracona. A naprawa jej nie będzie łatwa i napewno kosztowna.

Na świecie w miastach gdzie dominowała „betonoza” i niegospodarne niszczenie terenów zieleni projektanci pracują nad rozwiązaniami, które pozwolą pokrywać roślinami w łatwy sposób elewacje budynków. Innymi możliwościami do produkcji tlenu w mieście jak np. pokrywanie ścian niedocenionymi wcześniej algami, które są bardzo efektywnym producentem tlenu. Nową przestrzeń otrzymują dachy, które teraz architekci i deweloperzy próbują zmienić umieszczając na nich ogrody, parki, a nawet place zabaw czy trasy do biegania (na przykład w słynnym projekcie londyńskiego Battersea). Do dużych miast wracają farmy miejskie w celu zaspakajania potrzeb dostarczania świeżej żywności. Na przykład w zaaranżowanej w chicagowskiej dzielnicy Pullman dachowej szklarni produkuje się 0,5 mln sztuk radicchio, rukoli i sałaty rzymskiej rocznie.

Co zatem możemy zrobić już dziś:

Jako mieszkaniec:

  • zadbać o najbliższą zieleń publiczna koło naszego domu (uprzątnij, ją ze śmieci, podlej),
  • zbierz aktywnych sąsiadów i stwórz zieloną przestrzeń na twojej ulicy,
  • szanuj zieleń miejską i prywatną,
  • zwracaj uwagę tym którzy dewastują zieleń, np. parkując na niej samochody.

Jako Radny i Włodarz Miasta

  • nadzoruj pracę jednostek samorządowych, którym zlecono pracę nad zielenią w mieście,
  • twórz lokalne prawo sprzyjające ochronie terenów zielonych,
  • stwórz długofalową strategię miasta w zakresie „zrównoważonego rozwoju miasta” i w oparciu o nią stwórz plany dotyczące zagospodarowania przestrzennego w mieście,
  • nadzoruj poprawność wykonywanych inwestycji miejskich jakości wykonanie poszczególnych zadań.