Przejdź do treści

Potęga wyobraźni: jak młodzi architekci rozwijają swoje umiejętności za pomocą klocków LEGO

Siła wyobraźni jest jednym z najważniejszych aspektów rozwoju dziecka. Pozwala dzieciom odkrywać otaczający je świat i rozwijać własne kreatywne pomysły i rozwiązania. Kreatywność jest często postrzegana jako naturalny talent, z którym niektórzy ludzie się rodzą, a inni nie. Co nie jest prawdą. Twórczego myślenia można się nauczyć dzięki różnym technikom, które z sukcesem stosowane są w dorosłym życiu i pracy zawodowej.
I właśnie dlatego uruchomiliśmy kolejną edycją Kuźni Talentów Młodych Architektów Lego – dając tym samy przestrzeń dzieci do rozwijania ich kreatywnych zdolności. 

Kreatywność

Kreatywność nie jest jednak cechą statyczną – można ją rozwijać i pielęgnować poprzez wysiłek i praktykę. Jednym ze sposobów zachęcania dzieci do kreatywności jest umożliwienie im budowania i tworzenia z klocków.  LEGO to prosta, ale wszechstronna zabawka, za pomocą której można stworzyć niemal wszystko, co tylko można sobie wyobrazić. 

Uczymy jak z lego tworzyć działo sztuki.

Sposób, w jaki skromne plastikowe klocki można wykorzystać do tworzenia pięknych kompozycji, jest naprawdę niesamowity. W tym artykule przyjrzymy się sztuce układania klocków Lego i nauczymy się tworzyć wspaniałe dzieła sztuki z prostych klocków. Kompozycja to sztuka układania elementów w przyjemny i zrównoważony sposób. W świecie Lego istnieje wiele możliwych kompozycji.
Viktoria Popowa – artystka, malarka i rzeźbiarka, uczyła dzieci jak z klocków lego stworzyć kompozycję otwartą i kompozycja zamkniętą; zrównoważoną i niezrównoważoną, symetryczną i niesymetryczną.  

Otwarta kompozycja ma miejsce, gdy elementy są ułożone w taki sposób, że nie są całkowicie otoczone innymi elementami. Kompozycja zamknięta ma miejsce, gdy elementy są ułożone w taki sposób, że są całkowicie otoczone innymi elementami. Perspektywa to kolejny ważny element kompozycji. Jest to technika tworzenia iluzji głębi na dwuwymiarowej powierzchni. Używając perspektywy, artysta może sprawić, że kompozycja Lego wydaje się oddalać. Równowaga to kolejna ważna zasada kompozycji. Jest to technika układania elementów w taki sposób, aby były równomiernie rozłożone.

Potęga LEGO nie tylko dla artystów ale i architektów

Klocki LEGO są doskonałym narzędziem dla młodych architektów. Nie tylko dają możliwość rozwijania podstawowych umiejętności rozwiązywania problemów, ale także mogą pomóc w rozwijaniu kreatywności. W miarę zabawy zestawami młodzi ludzie uczą się manipulować elementami i tworzyć konstrukcje, które później będą stanowić podstawę ich wiedzy architektonicznej. Ponadto klocki LEGO stanowią dla dzieci bezpieczną i edukacyjną platformę do eksperymentowania i projektowania. Oznacza to, że mogą one pracować swobodnie i wyrażać siebie w sposób, który nie byłby możliwy w szkole lub w innych zorganizowanych środowiskach. Ten rodzaj twórczego ujścia okazał się korzystny dla osób w każdym wieku, ponieważ może pomóc w lepszym zrozumieniu różnych materiałów, form i zasad projektowania. 

Rozwijanie umiejętności z LEGO

Kiedy już zdobędziesz podstawy, czas zacząć rozwijać swoje umiejętności z LEGO. Spróbuj rzucić sobie wyzwanie, ustalając bardziej rygorystyczne wytyczne dotyczące budowania i próbując skomplikowanych konstrukcji. Pomoże to wzmocnić Twoje umiejętności rozwiązywania problemów i projektowania. Możesz też spróbować tworzyć różne modele na podstawie istniejących konstrukcji. Pomoże Ci to lepiej zrozumieć elementy i zasady projektowania budynku. Ponadto, przyglądając się z bliska szczegółom i strukturze budynku, będziesz mógł zacząć rozwijać lepsze oko do projektowania i zrozumieć, jak elementy współdziałają i pasują do siebie. 

Kolory i kompozycja – tak wyglądały nasze ostatnie zajęcia. 


Fundacja Varietae organizuje warsztaty LEGO dla dzieci w wieku 5-12 lat. Warsztaty te prowadzą doświadczeni architekci, pedagodzy, magistrzy uczelni artystycznych oraz technicy i informatycy,  którzy wykorzystują LEGO do nauczania dzieci o projektowaniu, konstruowaniu i współpracy. Zajęcia mają charakter autorski i kopiowanie ich wymaga pozyskania zgód Fundacji oraz zaproszonych ekspertów do prowadzonych zajęć. 

Warsztaty są kameralne, maksymalnie 16 dzieci w grupie. Pozwala to na indywidualne podejście do każdego dziecka i maksymalne wykorzystanie doświadczenia. Nacisk kładziony jest na naukę poprzez zabawę, a dzieci mogą swobodnie budować, co tylko sobie wyobrażą. 

Chcesz otrzymać informację o kolejnej edycji zajęć? Zapisz się do Newslettera.

Interesuje Cię współpraca z Fundacją Vrietae w zakresie Kuźnia Talentów Młodzi Architekci Lego napisz do nas.