Przejdź do treści

Operacja czysta Sama

„Nadeszła wiosna. Coraz częściej przebywamy na świeżym powietrzu, na zewnątrz
cieplej, wokół robi się zielono, a przyroda kusi swoim zapachami i odgłosami. Nic jednak przyjemnego w wypoczywaniu wśród wszechobecnych śmieci, a niestety o taki widok najłatwiej wczesną wiosną. Jeśli nie godzisz się na taki wygląd Twojego otoczenia, jeśli cenisz przyrodę i chcesz mieć wokół siebie czystą zieleń, jeśli zależy Ci na tym, aby inni mieli szansę cieszenia się urokami natury w przyszłości, weź udział w Operacji Czysta Rzeka, która właśnie startuje. Poczuj, że możesz mieć wpływ na nasze środowisko. Zorganizuj sztab lokalny, wybierz miejsce do posprzątania lub zgłoś się do akcji jako uczestnik. Do tegorocznej edycji mogą zgłaszać się także przedszkola i szkoły!” – takimi słowami ruszyła czwarta edycja „Operacji Czysta Rzeka”. A dzięki naszej fundacji operacja po raz pierwszy odbędzie się Szamotułach – rezerwujcie datę 14 maja 2022r.

Operacja Czysta Rzeka

To pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy. Ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzek i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości. To także akcja edukacyjna i społeczna zakładająca w długiej perspektywie wpływanie na zachowania i postawy obywateli wyrażające dbałość o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyją, z którego korzystają, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia. Początkowo miała dotyczyć jedynie rzeki Bug, ale szybko okazało się, że są chętni do propagowania idei w całej Polsce. Dzięki temu w 3 edycjach ponad 8000 wolontariuszy zebrało ok. 280 ton śmieci w całej Polsce. 

Więcej informacji na stronie opercjarzeka.pl

Na początek sztab

Operacja Czysta Sama została zgłoszona do ogólnopolskiej akcji i tym samym został utworzony Sztab. Każda osoba, która jest zainteresowana udziałem w wydarzeniu musi dokonać rejestracji. Sztab Fundacja Varietae – Czysta Sama. Dbajmy o przyrodę. Rejestracja jest obowiązkowa, a każdy uczestnik otrzyma niezbędne narzędzia oraz upominki.

Krajowa Mapa Czystych Rzek

W trakcie czyszczenia Samy oznaczone zostaną dzikie wysypiska śmieci. W tym roku  do dyspozycji sprzątających będzie interaktywne narzędzie, które służy do zaznaczania dzikich wysypisk śmieci, miejsc przy rzekach i terenów wokół nich, które wymagają posprzątania. Smartfonowa aplikacja „Operacja Czysta Rzeka” jest bezpłatna i bardzo intuicyjna, a więc łatwa do zastosowania w plenerze. 

„Będąc w miejscu, które jest zaśmiecone, dokumentujesz je zdjęciem z telefonu komórkowego, następnie wrzucasz krótki opis i oznaczasz na mapie. Pojawi się tam wówczas czerwona pinezka z lokalizacją do posprzątania. Dzięki temu dowiemy się, gdzie są dzikie wysypiska śmieci i dotrzemy do nich w ramach wiosennych porządków. Kiedy zaśmiecone miejsca zostaną posprzątane, pinezka na mapie zmieni się na kolor zielony. W dniach 8-10 kwietnia skorzystamy z podpowiedzi tej aplikacji i posprzątamy wskazane lokalizacje. Zachęcamy, by takie miejsca rejestrować w aplikacji, a potem we wspomnianym terminie uwolnić od śmieci i odznaczyć już jako posprzątane” – wyjaśnia Daniel Parol. 

Aplikację można pobrać w sklepach Google Play i AppStore. 

Akcja dofinansowana ze środków budżetu Miasta i Gminy Szamotuły pozwala na bezpłatny udział uczestnikom 🙂