1 kwietnia, „dzielni Szamotulanie” wraz z przyjaciółmi, wykonali fenomenalną pracę. Wszyscy zjednoczyli się, aby posprzątać lokalną rzekę Samę oraz wpadające do niej kanały – Kluczewski i Przybrodzki oraz Jeziórko. Ich wysiłki zakończyły się niesamowitym sukcesem. Do momentu pisania tego wpisu wytrwali kierowcy jeszcze nie zakończyli zbiórki śmieci, a już zebrali ich ponad 11 ton. „Operacja Czysta Rzeka w Szamotułach” była zadaniem wymagającym wiele poświęcenia od osób zaangażowanych.
II Edycja Operacja Czysta Sama
Rok temu w akcji zaangażowanych było ok. 100 osób. W tym roku do udziału w akcji zgłosiło się ponad 300 osób. Sprzątanie Samy było wspólnym działaniem wielu różnych osób i grup. Mieszkańcy, radni, goście z zewnątrz, organizacje pozarządowe, lokalni przedsiębiorcy, a
także spontanicznie dołączający mieszkańcy, pracowali razem, aby zmniejszyć ilość śmieci w rzekach i wzdłuż nich.
Zobacz relacje wydarzenia: Akademia Talentów Sporteko, Naturalnie Szamotuły, Paweł Łączkowski, Bartosz Węglewski.
Pełne worki i nie tylko
Wolontariusze spędzili kilka godzin wzdłuż brzegów rzeki, kanałów i Jeziórka, zbierając śmieci i odpadki, aby przywrócić jej naturalne piękno i chronić jej dzikich mieszkańców. Inspirujące było widzieć, że tak wiele osób zjednoczyło się w tak szczytnym celu – takim, który przyniesie korzyści nie tylko obecnym mieszkańcom, ale także przyszłym pokoleniom, które będą mogły cieszyć się tym cennym zasobem bez obaw i szkód spowodowanych zanieczyszczeniem lub nagromadzeniem odpadów w przeszłości.
Zobacz galerię zdjęć z Operacji Czysta Rzeka – Misja Sama
Dlaczego sprzątanie Samy jest tak ważne
Mniejsza ilość śmieci w rzece oznacza, że jest w niej mniej bakterii, które mogą powodować choroby u osób mieszkających w jej pobliżu lub brodzących w niej. Mniejsza ilość przedmiotów, takich jak plastikowe torby, sprawia, że jest ona bezpieczniejsza dla zwierząt, które szukają w rzekach pożywienia i schronienia; mają one większe szanse na znalezienie tego, czego potrzebują, bez zaplątania się w śmieci w swoim środowisku.
Czyste rzeki pomagają również utrzymać czystość naszego powietrza poprzez pochłanianie dwutlenku węgla z pojazdów i fabryk znajdujących się w pobliżu, co pomaga zmniejszyć emisje związane z globalnym ociepleniem. Wreszcie – czyste rzeki zapewniają siedliska dla gatunków ryb, które w przeciwnym razie nie mogłyby przetrwać z powodu zbyt wysokiego poziomu zanieczyszczeń.
Posiadanie czystej rzeki w mieście jest korzystne ekonomicznie, ponieważ ludzie są bardziej skłonni do odwiedzin miast, jeśli wiedzą, że istnieją miejsca, w których mogą cieszyć się naturą bez obaw o swoje bezpieczeństwo lub ryzyko zdrowotne związane z zanieczyszczonymi wodami. Szamotuły mogą poszczycić się pięknymi terenami z „dziką przyrodą” w samym centrum miasta. Bliski kontakt z naturą wpływa na dobrostan mieszkańców oraz potencjalnych turystów, którzy coraz chętniej szukają różnorodnych, ciekawych przyrodniczo terenów. Oznaczać to może wzrost liczby osób korzystających ze sklepów czy punktów usługowych usytuowanych wzdłuż miejsc atrakcyjnych przyrodniczo.
Wreszcie wszyscy powinniśmy dbać o utrzymanie naszych rzek w czystości, ponieważ jest to inwestycja w przyszłe pokolenia – kiedy dzieci dorastają widząc zdrowe ekosystemy wokół nich, uczą się, jak ważne jest zachowanie zasobów naturalnych; coś, co wielu dorosłych dziś jeszcze nie w pełni rozumie, ale niestety kontynuuje zanieczyszczanie dróg wodnych, nie myśląc dwa razy o konsekwencjach, jakie ma to dla nas wszystkich w dłuższej perspektywie czasowej (np. zmiany klimatyczne).
Zdjęcia z kampani TRASH HERO
Współpraca i wspólny cel – czyli recepta na przyszłość
Ostatecznie projekt ten pokazuje, jak ważna jest współpraca przy próbie poprawy środowiska, takiego jak system rzeczny; dzięki współpracy różnych interesariuszy udało się stworzyć pozytywne zmiany, które przyniosą korzyści zarówno ludziom, jak i zwierzętom! Sukces tego projektu powinien służyć jako przykład tego, jak wspólne działanie może przynieść realne różnice w rozwiązywaniu problemów środowiskowych – coś, do czego powinniśmy dążyć, kiedy tylko jest to możliwe! Zobacz, galerie jak cudownie współpracują Szamotuły
Każda Operacja ma cichych bohaterów
Operacja Czysta Sama nie mogłaby się udać, gdyby nie wsparcie i zaangażowanie:
Stowarzyszenie LGD Dolina SAMY, Stowarzyszenie Naturalnie Szamotuły, Stowarzyszenie Nasz Fyrtel, Fundacja Varietae, Fundacja Akademia Talentów SPORTEKO, Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach, Powiat Szamotulski, Społeczna Straż Rybacka Powiatu Szamotulskiego, I Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi, Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach, Szamotulski Ośrodek Kultury.
Ponadto: Paweł Łączkowski, Agnieszka Krygier-Łączkowska, Maciej Trąbczyński, Michał Karwacki, Przemysław Nowak, Bartosz Węglewski, Łukasz Bernady, Sylwia Jędrzejczak, Katarzyna Nowak, Katarzyna Kawicka, Joanna Zawieja, Pani Urszula z UTW, Pani Maria z UTW, Piotr Nowak – Dzikie Obrzycko oraz Ada Chwalisz i Grażyna Walerjanczyk – nasze cudowne dziewczyny „wolontariuszki” przez najwieksze W:)
Lokalne firmy: Restauracja i Pub NIAGARA, Schody Trąbczyński sp. z o.o., Partner-narzedzia.pl Tomasz KOTUS, MOKAR- Profiauto, Fundacja Nadzieja Hubert Til, SPORTOUR Katarzyna Łączyńska-Dyzert, Słodki Domek Cukierenka
Brawa dla liderów poszczególnych odcinków:
- Odc. Nr 1 – Bartosz Węglewski
- Odc. Nr 2 – Miłosz Nowik i Jarosław Michalski
- Odc. Nr 3 – Mikołaj Trąbczyński
- Odc. Nr 4 – Paweł Łączkowski
- Odc. Nr 5 – Bernadeta Biernat-Lurka
- Odc. Nr 6 – Anna Sobol
Lokalne Media 🙂 o Operacji Czysta Sama
Szamotuły Nasze Miasta – Magda Prętka