Wojna na Ukrainie zmieniła życie wielu ludzi. Zarówno mieszkańców Ukrainy, jak i mieszkańców Polski, którzy w sposób bezprecedensowy okazali wielką solidarność i przyjęli do swoich domów potrzebujących. Dziś wszyscy stajemy w obliczu strachu i pogardy dla ludzkiego życia i pokoju ze strony Rosji. W sposób szczególny to, co się stało, dotknęło dzieci, które zostały zmuszone do znalezienia się w nowej, niespodziewanej sytuacji i miejscu.
Dlatego też, bazując na doświadczeniach Fundacji, postanowiliśmy rozpocząć działania mające na celu aklimatyzację i adaptację dzieci z Ukrainy i Polski poprzez wspólne działania w ramach Młodych Architektów Lego.
Główny cel:
Integracja dzieci z Ukrainy z dziećmi z Polski. Stworzenie przestrzeni do aklimatyzacji w nowej rzeczywistości.
-
-
Zajęcia integracyjne z klockami lego
-
Nauka języka polskiego i ukraińskiego
-
warsztaty prowadzone przez 2 nauczycieli (ukraińskich i polskich)
-
Metodologia & Idea
Wspólne budowanie klocków łączy i buduje relacje. Pozwala też nawiązać nowe przyjaźnie. Buduje przestrzeń do rozmowy, uczy pracy zespołowej, tolerancji i równości. Dziś klocki mogą odegrać kluczową rolę w integracji dzieci z Ukrainy z ich rówieśnikami w Polsce. A przede wszystkim pomogą budować nowe, wolne od wojny wspomnienia.



Uczestnicy nie tylko zdobędą umiejętności budowania, współpracy, prezentacji, ale także będą mieli okazję nawiązać międzynarodowe kontakty, nauczyć się języka i zaadaptować do nowej sytuacji.
Dlaczego wsparcie jest tak potrzebne
Liczymy na Twoje wsparcie. Liczy się każdy datek. Po zajęciach każde dziecko otrzyma swój własny zestaw klocków lego.
Dlaczego ten projekt jest tak ważny:
- Uchodźcy z Ukrainy, zgodnie z rozporządzeniem ministra, mogą korzystać z edukacji w Polsce. Niestety, szkoły nie są do tego przygotowane pod względem kadrowym i językowym. Dlatego chcemy rozwiązać ten problem, ucząc ukraińskie dzieci języka polskiego podczas zabawy klockami.
- Projekt uczy współpracy i umożliwia kontakt z innymi dziećmi z Polski. Pierwsze przyjaźnie i nowe znajomości ułatwiają aklimatyzację.
- Zajęcia są współprowadzone przez ukraińskiego nauczyciela i artystę, który podobnie jak dzieci, w wyniku wojny znalazł się w nowej sytuacji na rynku.
- Wychowawca z Ukrainy będzie otrzymywał wynagrodzenie niezbędne do normalnego funkcjonowania w Polsce. My tworzymy miejsce pracy.