Przejdź do treści

Kuźnia talentów młodych architektów lego

Projekt:

Kuźnia Talentów Młodych Architektów Lego

O Projekcie:

Autorski Projekt Fundacji Varietae z wykorzystaniem fantastycznych klocków lego i udziałem zaproszonych do współpracy pedagogów, trenerów lego, architektów, inżynierów, którzy poprzez szereg tematycznych zajęć uczą jak za pomocą klocków wyrazić emocje, zbudować makietę miasta, zaprojektować małą architekturę a także wykonać przestrzenne figury i konstrukcje. 

Dlaczego ten projekt jest taki wyjątkowy:

Kiedy dzieci się bawią – uczą się. Rozwiązują problemy, myślą strategicznie, nawiązują relacje z innymi i jednocześnie radzą sobie z życiowymi wzlotami i upadkami. W dobrej zabawie dzieci zaklęta jest metodologia uczenia się. A dzięki warsztatowej formie zajęć, interakcji z innymi – dzieci uczą się, że nauka to przyjemność.  I właśnie w taki nawyk chcemy wyposażyć dzieci biorące udział w naszych zajęciach.  

Pierwsza edycja

Do czego możesz wykorzystać Lego? Prawdę mówiąc niemal do wszystkiego co sprawia Ci przyjemność. Budowanie zamków, miast, nauki architektury, liczenia, a także do budowania mostów i relacji z innymi pasjonatami klocków.

WSPÓŁPRACA
Blok tematyczny będzie prowadzony przez architekta/architekta krajobrazu. Chcemy rozbudzić w dzieciach wrażliwość na estetykę, funkcje przestrzeni miejskiej poprzez prowadzenie następujących zajęć:

 1. Tworzymy nasze miasto – w ramach zajęć dzieci będą tworzyć przestrzeń do zamieszkania dla różnych grup społecznych. Wszystkie budowle będą miały za zadanie spełnić potrzeby różnych grup mieszkańców, mających różne potrzeby ze względu na wiek, niepełnosprawności, prace itp. Dzięki temu dzieci będą miały szansę skupić się na szukaniu rozwiązań dedykowanych wszystkim mieszkańcom, dbając o różnorodność tworzonych miejsc.
 2. Wymarzony plac zabaw – dzieci otrzymają zadanie stworzenia placu zabaw mających na celu zapewnienie cel w terapeutycznych dla wszystkich dzieci. Dzięki temu zwrócą uwagę na dostępność miejsc zabaw dla wszystkich. Zajęcia staną się okazją do rozmów o potrzebie dostępności, włączaniu wszystkich dzieci w zabawę a w efekcie dzieci rozwiną inteligencję emocjonalną.
 3. Szkoła przyszłości – zadaniem dzieci będzie wybudowanie szkoły marzeń. Przy tychzajęciach dzieci będą uczyć się współpracy dzięki współdziałaniu w zespołach.

KREATYWNOŚĆ
4 zajęcia. Zajęcia będą prowadzone z pedagogami, edukatorami, którzy będą mieli okazję rozwijać kompetencje miękkie uczestników warsztatów. Z badań przeprowadzonych przez Fundację „Kosmos” wynika, iż dzieci mają okazję rozwinąć kreatywność, w razie rozwoju cech takich jak: myślenie krytyczne, świadomość własnych emocji i zapanowania nad nimi a także rozbudzanie odwagi do bycia liderem. Zajęcia będą miały na celu szukanie nowych, niestandardowych rozwiązań oraz odwagi do wdrożenia pomysł w w życie.

W tym bloku tematycznym uczestnicy będą mieli np. ograniczaną liczbę klock w lub proste wskazówki, jakie sekwencje mogą być tworzone. Poszczególne warsztaty będą dedykowane następującym tematom:

 1. Zbuduj coś z niczego – dzieci będą miały za zadanie zbudowanie wylosowanych przez siebie budowli z przygotowanych dla nich boxów z klocków w grupach. Liczba elementów będzie ograniczona. Każdy zespół będzie przedstawiał wykonane efekty. W trakcie budowy uczestnicy będą mieli okazję rozwijać kompetencje myślenia krytycznego, dzięki zastosowaniu dostępnych elementów a następnie będą bronić efekty wykonanych prac podczas opowiadania tego, co stworzyli.
 2. Zawody przyszłości – zadaniem uczestnik w będzie stworzenie postaci w nowych, wymyślonych przez siebie zawodach. Uczestnicy będą mieli za zadanie opowiedzieć o stworzonych postaciach, ich narzędziach pracy. W efekcie będą mogli przedstawić swoje dzieła, odpowiedzieć na pytanie pozostałych uczestnik w, dlaczego uważają, że taki zawód przyszłości jest potrzebny.
 3. Wyraź emocje – każda z grup wylosuje jedną z emocji, którą będzie musiała wyrazić za pomocą klocków poprzez stworzenie postaci bądź scenki rodzajowej. Zadaniem pozostałych uczestnik w będzie odgadnięcie, jaką emocję dzieło przedstawia.
 4. Kreatywne przedmioty – zadaniem uczestnik w będzie połączenie realnych przedmiot w zdostępnymi klockami wg inwencji uczestnik w w poszczególnych grupach.
Druga edycja

Na ile sposobów można zbudować ulubiony plac zabaw czy pojazd? Jak wykorzystując klocki możesz wyrazić uczucia? Wszystko zaczyna się od połączenia pierwszych dwóch klocków. Później wyobraźnia i inspiracja płynąca z pracy w grupie tworzy unikatowy świat, budowle i niepowtarzalne postacie.

Pierwsza edycja „Kuźni Talentów – Młodych Architektów Lego” pokazała nam jak wielką wyobraźnią mają dzieci i jak bardzo potrzebują rozwijać ją w grupie. Co ciekawe wielu z uczestników na nowo odkryło magię klocków w domu, a część do dziś pielęgnuje relacje i przyjaźnie zawiązane podczas zajęć wspólnie kreując nowe światy w domowym zaciszu. Jesteśmy z Was dumni.

Tymczasem zapraszamy do nowej przygody:) W której porwiemy Was m.in.:

 • w świat gier planszowych,
 • labiryntów powietrznych
 • podwodnych miast
 • osobliwych spotkań z pudełkiem pełnym niespodzianek.

 Odkryjcie z nami Swoją Pasję #FundacjVarietae #Discoverthepassion

Trzecia edycja – przedwakacyjna

Wiesz, że w klockach lego zaklęta jest moc edukacji? Tym razem edukacji dotyczącej bezpieczeństwa na wakacjach. Dołącz do naszej Kuźni Talentów na przedwakacyjne zajęcia i zaproś Swoje dziecko do niezapomnianej przygody z  klockami LEGO.

Dowiedz się więcej Bezpieczne Wakacje