Przejdź do treści

Asy w akcji – baby targ plus

8 października na Hali Nałęcz w Szamotułach odbyła się piąta edycja Baby Targu Plus

Impreza cieszyła się sporym zainteresowaniem, ponieważ w jej ramach można było zakupić odzież, zabawki i akcesoria dziecięce w bardzo korzystnych cenach, jak również skorzystać z atrakcji przygotowanych przez partnerów i organizatorów. Idea Baby Targu wzięła się z potrzeby szamotulskich mam, które chciały opróżnić szafy z niepotrzebnej już odzieży i akcesoriów dziecięcych oraz zakupu ubrań i zabawek odpowiednich do wieku dzieci. Od początku Baby Targ inicjuje Fundacja Varietae, wraz z powiększającą się grupą organizatorów i partnerów. Tegoroczna edycja była jednak wyjątkowa, ponieważ w całości zrealizowana została przez grupę rodziców uczestniczących w projekcie „Rodzice to ASy” oraz nowe pozyskane i zapalone do działania osoby.

Popyt na wymianę i …

Dobre przygotowanie Baby Targu pozwoliło na jego rozpoczęcie zgodne z harmonogramem. Wystawcom, podobnie jak w poprzedniej edycji zaoferowano 45 stolików (wstępnie zakładano udostępnienie 40 miejsc, ale z racji dużego zainteresowania organizatorzy zdecydowali się dostawić 5 kolejnych). „Miejscówki” dla wystawiających rozeszły się w niespełna 2 godziny, na kilka tygodni przed dniem imprezy, co świadczyć może o dużej potrzebie tego typu wydarzeń wśród mieszkańców.Korzystając z doświadczeń z poprzedniej edycji, organizatorzy zadbali też o możliwość odkrycia usług partnerów funkcjonujących na lokalnym rynku, którzy z okazji Baby Targu, proponowali swoje produkty i usługi w preferencyjnych cenach a najczęściej,  w ramach promocji – bezpłatnie.  Do wsparcia imprezy zaproszono również młodzież gimnazjalną, która dzięki zaangażowaniu mogła zdobyć praktyczne umiejętności w organizacji tego typu przedsięwzięć.

Tłumy u drzwi

Mimo niepogody, zwiedzający nie zawiedli organi-zatorów i tłumnie przybyli na Halę Nałęcz. Obiekt, na potrzeby Baby Targu został udostępniony dzięki przychylności dyrekcji Zespołu Szkół nr 3 w Szamotułach. Było warto – w Baby Targu wzięło udział ponad 400 mieszkańców lokalnej społeczności. Każdy już na wejściu otrzymywał program imprezy, w którym znalazł wszelkie niezbędne informacje wraz z mapką i podziałem planowanych wydarzeń na godziny a także ulotkę Partnera Strategicznego imprezy – firmy GOL-BUD MAX Sp. z o.o. z siedzibą w Rokietnicy, oferującej materiały budowlane. „Postanowiliśmy wesprzeć finansowo Baby Targ bo to impreza dla rodziców, młodych ludzi, którzy najczęściej robią u nas zakupy. Warto wspierać takie inicjatywy” – powiedziała Prezes Zarządu, pani Ditta Hoffmann. Za uzyskane środki, zakupiono materiały pozwalające oznakować stanowiska, zadbano o kawę dla wystawców i partnerów a dla wolontariuszy – bandamy i chusty pozwalające zwiedzającym łatwo ich rozpoznać.

Dla każdego coś dobrego

Impreza została przemyślana pod kątem potrzeb milusińskich. Zadbanie o atrakcje dla najmłodszych ułatwiło robienie zakupów, a także poznanie ofert przygotowanych przez szamotulskich przedsiębior-ców. Dla dzieci największą atrakcją okazały się dmuchańce w dwóch odsłonach (Hoop Dmuchańce i Garden Party&Event’s Spychała), zajęcia plastyczne w warsztacie Niepowtarzalnej Kartki, zabawa z Klanzą, czarowanie kolorami przez Kolorki Kapłonki.  Organizatorzy zadbali również o edukację: z inicjatywy Fundacji Varietae odbyły się warsztaty dla rodziców „Jak reagować przy zaksztuszeniach?” oraz niewątpliwy hit Baby Targu – zajęcia w ramach Akademii Małego Ratownika, prowadzone pod kierunkiem ratownika medycznego, Pana Jacka Pozorskiego. Mali ratownicy z wielkimi uśmiechami na twarzy bandażowali pluszowe nóżki, rączki i brzuszki, jednocześnie ćwicząc nawyki, jak postąpić w nagłych, rzeczywistych wypadkach – gdy złamią rękę lub się oparzą. Za swoje zaangażowanie otrzymali imienne dyplomy.W godzinach popołudniowych wyjątkowe wrażenie na młodszych i starszych zrobił pokaz tańca szkoły Lorenzo, a do aktywnej zabawy z zumbą zaprosiła Kasia Białek. Dużą zaletą sobotniej imprezy była również obecność żłobka Cypiska, dzięki któremu rodzice najmłodszych dzieci mogli spokojnie zrobić zakupy, podczas gdy ich dzieci bawiły się np. kinetycznym piaskiem. Te nieco starsze pociechy, które umieją już skupić swoją uwagę, mogły w Kąciku Małego Czytelnika, poczytać bajki ze Stowarzyszeniem „Lepsze Szamotuły”.  Dzięki stworzeniu intymnej atmosfery, dzieci mogły wyciszyć się i posłuchać ciekawych opowieści.Organizatorzy zadbali również o rodziców spodziewających się dziecka oraz rodziców niemowląt, którym zaproponowali cały szereg zajęć i warsztatów zorganizowanych w ramach Międzynarodowego Tygodnia Rodzicielstwa Bliskości. Na tzw. „małej Sali” pod okiem Centrum Położniczego Agnieszki Kamińskiej- Nowak i SzamoTulimy rodzice uczyli się masażu, motania w chusty, zabaw z chustą, planowali zakup wyprawki i odkrywali zalety nosideł.

Promocja lokalnych  przedsiębiorców

Baby Targ był również okazją do zapoznania się z firmami, które działają na szamotulskim rynku. Uwagę przyciągały w szczególności Ubranka Beti, jak również obecna już od kilku edycji Ditta Hoffmann i jej Mobilne Metamorfozy, dzięki którym niejedna mama zmieniła się tego dnia w piękna księżniczkę. Firmy promowały swoje usługi nieodpłatnie bądź na promocyjnych warunkach, a ponadto przygotowały bogatą ofertę rabatów. Swoje stoisko miała również Fundacja Varietae, która opowiadała o projekcie Miasteczka Rowerowego, które ma szanse na odbudowę w ramach budżetu obywatelskiego, o możliwości wzięcia udziału w cyklu bezpłatnych warsztatów „Narzędzia Lidera”  i doradztwie inicjatyw społecznych w ramach pro-jektu „Rodzice to ASy” a także o Akademii Spełnionego Rodzica.Dzięki bogatej strefie gastronomicznej, uczestnicy mogli spędzić cały dzień na Baby Targu. Wszystko za sprawą zaangażowania kawiarni Cafe Marzenie, restauracji Niagara, pracowni artystycznej tortów BUBU oraz pracowni pierników dekoracyjnych Słodki Domek.

Satysfakcja rodziców  i radość najmłodszych

Zdecydowana większość gości Baby Targu opuszczała imprezę zadowolona, z torbami pełnymi zakupów, z uśmiechem na twarzy, z radosnymi dziećmi przy boku. W zamian za wypełnione ankiety, uczestnicy otrzymywali torby ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Dusznikach oraz gadżety od Wydawnictwa Zakamarki. Na ręce Organizatorów wpłynęło wiele prac plastycznych na temat „Baby Targ a ekologia” co umożliwiło nagrodzenie dzieci ufundowa-nymi przez Urząd Miasta i Gminy Szamotuły gadżetami.Organizatorzy w podziękowaniu za przybycie wręczali uczestnikom na wyjściu specjalnie przygotowa-ne, drobne upominki. O sobotniej imprezie na pewno jeszcze usłyszmy, ponieważ została uwieczniona na licznych zdjęciach sesyjnych (A.M. Kośmiccy) i reportażowych (LillyHann Fotografia, Fotorlik).

Baby Targ nie mógłby się odbyć bez zaangażowania osób, które przez wiele tygodni przygotowywały się do tej imprezy. W tym miejscu chciałbym podziękować: koordynatorce – Annie Bielaczyk oraz Katarzynie Jaskorzyńskiej, Milenie Kolat-Rzepeckiej, Agnieszce Pawłowskiej, Dorocie Bączyk, Agnieszce Kamińskiej-Nowak, Hannie Augustyniak, Agnieszce Wespie, Karolinie Zbąskiej, Grażynie Kałużyńskiej, Katarzynie Szymaniak, Julii Rzepeckiej oraz Agnieszce Jaskorzyńskiej. Jestem pod wrażeniem, że mimo pracy, dzieci, licznych obowiązków, dziewczyny znalazły czas na przygotowanie Baby Targu. Gdyby nie ich praca społeczna i energia – nie byłoby tylu miłych wspomnień dla wszystkich uczestników imprezy. Czy będzie kolejna taka impreza w Szamotułach? W kuluarach co jakiś czas można było usłyszeć o wiosennej edycji. Pozostaje zatem przeczekać zimę… – Tomasz Sobol, Prezes Zarządu Fundacji Varietae, formalny organizator wydarzenia.