Przejdź do treści

10 jubileuszowej edycji Baby Targu w Szamotułach „(nie)będzie :)”

aktualności

„Trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść – niepokonanym ….” – śpiewał zespół Perfect do słów Bogdana Olewicza. Podobnie robimy w Fundacji Varietae – w ostatnich tygodniach podjęliśmy decyzję, że 10-tej jubileuszowej edycji Baby Targu w znanej dotąd formule nie organizujemy.

Baby Targ w Szamotułach

Baby Targ w Szamotułach stał się topowym i wyjątkowym wydarzeniem dla mieszkańców i nie tylko. Niejedna mama i dziecko miały okazję wzrastać wraz z tym przedsięwzięciem będąc to sprzedającym, kupującym, wystawcą, współorganizatorem, wolontariuszem i sponsorem. Mało kto jednak pamięta, że pierwsza edycja tego przedsięwzięcia była zorganizowana na przestrzeni ok. 32 m2, udostępnionej dzięki położnej, Pani Agnieszce Kamińskiej-Nowak, w jej Szkole Rodzenia i skupiała kilka mam. W kolejny roku okazało się, że ta przestrzeń jest za mała, a wraz z organizacją kolejnego „Baby Targu” pojawiały się kolejne osoby, które wnosiły swoje pomysły, potrzebę prezentacji usług na lokalnym rynku.  

Więcej o projekcie BT znajdziesz tutaj.

Idea, pomysł i odwaga zorganizowania BT była jednym z oddolnych działań Anny Sobol, która sprowadziła w 2013r. do Szamotuł projekt „Mam Dziecko Pracuje” organizowany przez Fundację Aktywności Lokalnej w Poznaniu. W jego ramach uczestnicy byli zobowiązani do realizacji inicjatywy oddolnej. W ramach pozyskanego minigrantu zrealizowano m.in. Baby Targ oraz odbyły się warsztaty rozwijające kompetencje rodzicielskie.  Projekt ten korespondował z autorskim projektem Fundacji Varietae „Tato! Pobaw się ze mną” realizowanym w Szamotułach dla 10 rodzin. I właśnie te inicjatywy uhonorowane zostały wyróżnieniem dla Fundacji Varieatae w trakcie uroczystej gali podsumowującym projekt na rzecz zwiększania aktywności rodziców w Poznaniu. Od tamtej pory Baby Targ był cyklicznie rozwijany wzrastając do rangi „topowego wydarzenia w Szamotułach”.

(Anna Sobol otrzymuje wyróżnienie za koordynację projekt „Mam Dziecko Pracuję – Baby Targ” w Powiecie Szamotulskim.)

Pasja, rozwój i wartości

Celem organizacji Baby Targu przez Fundację Varietae, było zainicjowanie działań oddolnych dla mieszkańców powiatu szamotulskiego i stworzenie przestrzeni do udziału nie tylko wystawcom, ale również lokalnym przedsiębiorcom, dla których Baby Targ stał się okazją do przedstawienia swojej oferty potencjalnym klientom i promocją własnej marki.  Doskonałość projektu tkwiła w rozwijaniu koncepcji „Baby Targu” jako przedsięwzięcia z myślą o mieszkańcach i dla mieszkańców posiadających dzieci. Projekt ewaluował tak skutecznie dzięki głównym wartościom jakimi były: otwartość na nowe osoby, które chciały współuczestniczyć w organizacji wydarzenia i sprawdzić się w działaniu; rozwój kompetencji i pasji – organizatorów, wolontariuszy i lokalnych przedsiębiorców, którzy chcieli mocniej zaistnieć w świadomości klientów, nauczyć się jak robić podobne wydarzenia w przyszłości samodzielnie. Istotną wartością była również etyka i współpraca organizacji pozarządowych – mająca na celu tak planować działania, aby te nie konkurowały z podobnymi inicjatywami co do dat, zagadnień i podobnych działań, np. z wyprzedażami garażowymi, czy też topowymi wydarzeniami kulturalnymi w mieście. 

Trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść

W życiu, biznesie i jak okazuje się, w dzianiach społecznych, również – dopóki jesteśmy zaangażowani w pracę, proces, nie dostrzegamy często jak wiele osiągnęliśmy i gdzie popełnialiśmy błędy. Dlatego tak, ważne jest domykanie pewnych rozdziałów, podsumowanie ich, ocena i zamknięcie. W ten sposób łapie się perspektywę. Dlatego też, w naszej ocenie dziś organizacja 9 Baby Targów w Szamotułach z ponad 50 różnymi osobami współpracującymi to wielkie osiągnięcie, które daje ogromną satysfakcję. Z perspektywy czasu, dostrzegamy jednak, że najważniejszym celem jaki stał za tym działaniem, był rozwój kompetencji i umiejętności ludzi współpracujących z Fundacją. Wyposażenie ich w wiedzę, zapewnienie im wsparcia, promocji, stworzenia bezpiecznych warunków do tego, aby odważali się działać i w końcu realizować własne projekty, prowadzać własny biznes, zakładać własne organizację. Ten cel w gąszczu działań organizacyjnych był niedostrzegany, a przecież okazuje się najtrwalszym rezultatem działalności naszej organizacji.
Przeczytaj – Rodzice to ASy i dowiedź się jak wykrztałciliśmy liderów w Szamotułach.

Koniec… to również początek

Świadomi wartości jaką dostarczyliśmy społeczności szamotulskiej oraz kierowanych do naszej organizacji próśb i zapytań o podzielenie się najlepszymi praktykami organizacji wydarzeń. Postanowiliśmy nie organizować Baby Targu, a skupić się na rozwijaniu projektów mających na celu szerzenia wiedzy, rozwijania umiejętności osób, organizacji i instytucji zainteresowanych realizacją podobnych wydarzeń. Tym samym cieszymy się, że już niebawem Szamotulanie będą mogli wziąć udział w Baby Targu w Obornikach oraz Zielonym Targu w Szamotułach.

Tym samym zapraszamy wszystkie chętne organizacje, grupy nieformalne, instytucje do kontaktu z nami, jeśli będą zainteresowane pozyskaniem wiedzy jak organizować podobne wydarzenia jak Baby Targ, jak zbudować model imprezy, jak zadbać o współprace ze sponsorami, jakich narzędzi użyć oraz jak skutecznie opracować np. regulamin wydarzenia.

Dziękujemy za 9 fantastycznych sobót

Na koniec chcemy bardzo podziękować wszystkim osobom, które współpracowały, współtworzyły i wspierały Baby Targ w Szamotułach. Jesteście żywym przykładem tego, że w naszym mieście mieszkają wspaniali ludzie o wielkich możliwościach. Jesteśmy przekonani, że spotkamy się jeszcze nieraz przy innych naszych i waszych projektach.

Dziękujemy

Anna i Tomasz Sobol – Zarząd Fundacji Varietae